Célok és stratégiák a régióban lévő szakszerveteknek és
ÜT-knek a szerkezetátalakítással kapcsolatban

EMCEF álláspontja az energia szektor fejlesztésével kapcsolatban

eu_flag

Az ipari fejlődés, az elmaradott térségek felzárkózása növelte az energiaigényt, így az energiaellátás az egyik legnagyobb kihívássá válik a jövőben.
Európának már vannak tapasztalatai, de az energiapolitika még meghatározó módon a nemzetállamok jogkörébe tartozik.

Az EMCEF az Európa Bizottság Zöld könyvének megjelenésével összhangban meghatározta energiapolitikai elvárásait, melyeket alkalmazni kíván az iparági európai munkavállalók érdekében.

Az európai energiapolitika elsődleges célja, hogy megfelelő és elégséges energiaellátást, hozzáférést biztosítson Európa minden polgárának. A Lisszaboni Stratégia meghatározta Európa gazdasági fejlődéséhez szükséges lépéseket, és ebben is szerepel az energiaellátás biztosítása, főleg azon iparágak számára, melyek erősen energiafüggők. Biztonságossá kell tenni magát az energiaellátást, és csökkenteni kell Európa import energiafüggőségét. Európának meg kell őriznie vezető pozícióját, javítania kell energia hatékonyságát, és új energiaforrásokat kell találnia.

Az energiaszektorral összefüggő döntések nemzetállami szintről folyamatosan európai szintre kell, hogy emelkedjenek, Az Európai Unió közösségi politikájában az energiapolitikának meghatározó szerepet kell játszania, olyan európai szabályokra van szükség, melyek biztosítják az energia ellátást, a környezetvédelmi elvárásokat, ösztönzik a kutatási, fejlesztési tevékenységet, emelik az energetikai termelő-berendezések hatékonyságát és az energia ára lehetővé teszi az európai ipar versenyképességének növelését. A közös európai fellépés növelheti az ellátás biztonságát, a tüzelőanyag diverzifikációját, energia-mix alkalmazását.

Garantálni, biztosítani az energetikai vállalatok szociális szerepét

Az európai energetikai vállalatok többségének jó szociális kapcsolatai vannak, melyek teljes mértékben beilleszkednek az Európai Szociális Modellbe. Ez a szociális kapcsolat nemcsak a vállalaton belül munkáltatók és a munkavállalók képviselői, a szakszervezet közötti kapcsolatokra vonatkozik, hanem beleértendők az EU országok kulturális különbözőségeinek tiszteletben tartása is. Ezeket meg kell őrizni és ezt a részvételt tovább kell vinni és alkalmazni a szociális folyamatokban és a fenntartható fejlődésben.

Szükség van arra, hogy azon Európán kívüli vállalatok, melyek jelen vannak Európában, tartsák tiszteletben ezeket a normákat.

Szociális kapcsolatok az energia szektorban

Az energia szektorban a munkáltatók és a szakszervezetek közötti tárgyalások hagyományosan részét képezik a mindennapi életnek. Ennek köszönhető, hogy mindig találtak kompromisszumos megoldást még a legnehezebb kérdésekben is. A kollektív szerződések és más megállapodások lehetővé tették a szociális partnerek számára, hogy számos megállapodást kössenek. Figyelembe véve a jelenlegi változásokat még nagyobb szükség van arra, hogy folytatódjon a szociális párbeszéd minden szinten. A szakszervezetek számára a munkavállalók képzése, továbbképzése és az összes szociális kérdésről való konzultáció elsőbbséget élvez. És ez a szociális párbeszéd nem korlátozódhat csak Európára. Abban az esetben, ha az érintett vállalatok a világ más részén tevékenykednek, szükség van egy globális szintű megállapodásra.

Kihasználni a lehetőségeket, hogy befolyásoljuk a folyamatokat

Az európai energiapolitika több szereplős. Részt vesznek benne a vállalatok és az európai munkáltatói szövetségük, az EU Bizottság, melynek több kompetenciája is van. Az EMCEF is bekapcsolódik ebbe a munkába, a Zöld Könyv vitájában, kiegészítettük azt az európai érintett szakszervezetek összegzett véleményével, javaslataival.

Az Európai Villamos, Bányász Ágazati Szociális Párbeszéd Bizottságoknak foglalkozniuk kell a vállalati fúziók szociális következményeivel, valamint a felvásárlásokkal, kiszervezésekkel, szerkezetátalakításokkal és azok munkavállalókra gyakorolt hatásaival. Az EMCEF különleges figyelmet fordít az EU Bizottság TREN Fórumával való együttműködésre.

Kezdeményezések az EMCEF keretében a szakszervezetek helyzetének erősítésére Európában

A jövőben az EMCEF létre fog hozni egy olyan fórumot, mely biztosítja az energia szektorban lévő akciók, tevékenységek koordinálását, melyek a következők:

  • Konzultáció azokról a kezdeményezésekről, melyeket az EU bizottsága hozott;
  • Munkamegosztási lehetőségek az EMCEF és tagszervezetei között;
  • Az energiai szektorban lévő EWCs koordinálása és támogatása, beleértve a tárgyalásokat is
  • Információ a szociális helyzetről, a kollektív szerződésekről és más szociális megállapodásokról, valamint az átmeneti, időszakos munka megállapodásokról;
  • Nemzeti szintű kezdeményezések és az európai vállalatoknál lévő kezdeményezések koordinálása
  • Olyan témák vizsgálata, mely hatással lehet az energiaiparra, mint például, adózás, szubvenciók;
  • Európán kívüli fejlődések figyelemmel kísérése, monitorizálása, és párbeszéd az érintett régió energiaipari szakszervezeteivel. Ezt a tevékenységet az ICEM-vel közösen végezzük.

Az EMCEF ezen tevékenységeiről folyamatosan hírt adunk az INTRANETEN, mely minden tagszervezet számára hozzáférhető.

Együttműködés az ETUC-val és más európai ágazati szakszervezetekkel

Az EMCEF az egyetlen olyan európai ágazati szakszervezet, mely kitermeléstől a felhasználásig képviseli  az energia ágazatot, legtöbb energiát fogyasztó iparágakat is magába foglalja. Mondhatjuk, hogy az energia szektorban az EMCEF a legnagyobb európai ágazati szakszervezet.

Ez egy nagy felelősség, ezért is igyekszik az EMCEF szorosabb együttműködést kialakítani más európai ágazati szakszervezetekkel, melyek érintve vannak az energiaipar területén. Ilyen ágazati szakszervezet az Európai Fémipari Szakszervezet, valamint a közszolgálati szektorok is. Ezért együttműködést keresünk az EPSU-val is. Az energiaellátás biztonsága az egész társadalom érdeke, ezért feltétlenül fontos, hogy szoros együttműködést alakítsunk ki az ETUC-val, együtt határozzuk meg azt a szakszervezeti álláspontot, mely védi a szakszervezetek és dolgozók általános érdekeit, de figyelembe veszi a sajátos társadalmi érdekeket is.
Az EMCEF a jövőben ezeket az irányvonalakat követi munkájában.