a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezete
NEMZETI KIOSZTÁSI TERV 2008-2012
2007. június 27-én ülést tartott
a Bányászati Ágazati Párbeszéd Bizottság

Előzmény

A Bányamunkás 94. évfolyam 2007. évi 1. számában beszámoltunk arról, hogy a Magyar Köztársaság Kormánya a brüsszeli beadás utolsó napján (2007. január 17.) tárgyalta meg a "Nemzeti Kiosztási Terv 2008-2013" c. anyagot mely az ország 2008-2013 közötti időszak széndioxid kvótáját határozta meg.
A Kormány által elfogadott és Brüsszelbe beadott anyagot a szociális partnerek csak a beadás után ismerhették meg, amikor megjelent az EU, majd a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapján. A dokumentum súlyosan sértette több gazdasági társaság működési feltételrendszerét ezért a Bányászati Ágazati Párbeszéd Bizottság (BÁPB) 2007. február 2-án ülést tartott, melyen hat pontos állásfoglalást fogadott el. Ennek lényege az volt, hogy az alulméretezett kvótaigény az ágazatunkat (és a többi érintett ágazatot is) nehéz helyzetbe hozza, a beterjesztett fejlesztések nem valósulnak meg (pl.: hazai lignitvagyonra alapuló fejlesztés) és ez komoly munkahelyvesztéseket fog jelenteni. A BÁPB a kiküldött anyag korrigálását javasolta, egyben kérte, hogy a brüsszeli döntésről haladéktalanul kapjon tájékoztatást.

A 2007. június 27-ei ülésről

A munkáltatói oldalt Rabi Ferenc BDSZ elnök, a BÁPB társelnöke vezette, tagjai Belkovics Gergely, Csató László, Hámori István Péter, Herédi József, dr. Horn János, Kovács István, Pápis László voltak, a munkavállalói oldalt nyolc társaság vezető szakemberei képviselték. Az ülésen részt vett Kordás László a Társadalmi Párbeszéd Központ vezetője és Vujkov Krisztina a BÁPB titkára.
A levezető elnök Dr. Zoltay Ákos a BÁPB társelnöke volt, az előadásokat dr. Poós Miklós a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) energetikai főosztályának osztályvezetője és dr. Nemes Csaba a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) főosztályvezetője tartotta.
Dr. Poós Miklós tájékoztatója elején kijelentette, hogy a kidolgozás főfelelőse a KVVM volt, a GKM nagyobb CO2 kvótára tett javaslatot, de a végső anyag a két tárca kompromisszumával került a Kormány elé, amit az elfogadott. A beadás után- mivel korábban minden EU tag beadta javaslatát - már baljós előjelek mutatkoztak, hiszen szinte minden ország kvótaigényét, sok esetben drasztikusan, csökkentették (pl.: Szlovákiáét 30%-al).
Sajnos a magyar anyag is hasonló sorsra jutott - pedig előzőleg a magyar delegáció komoly szakmai egyezetéseket folytatott Brüsszelben - mert a kvótát 3,3 Mt/év mennyiséggel csökkentették. (A csökkentés mértéke 12,4%) Ez azt jelenti, hogy a magyar kvóta gyakorlatilag egyenlő a 2005. évi kibocsátással, az elvonás értéke (16,5 Mt X 30 EUR/t X 250 Ft/EUR) 125 Mrd Ft. (Természetesen a kvótaár egy jelenleg elképzelt árként szerepel)
A brüsszeli döntés után a magyar Kormány úgy döntött, hogy az Európai Bírósághoz fordul - ezt elsőnek Szlovákia tette meg -, de tekintettel arra, hogy a Bíróság döntése akár több évet várathat magára, ezért egy új csökkentett tervet készít az EU által előírtak szerint. Ezt az anyagot a közeli napokban a Gazdasági Kabinet (GK) fogja tárgyalni, ennek számairól addig nem lehet tájékoztatást adni és kapni. A Gazdasági Kabinet döntése után tizenöt napos társadalmi egyeztetésre kerül sor. A GK által elfogadott anyag mind a GKM, mind a KVVM honlapján olvasható lesz.
Dr. Nemes Csaba elmondta, hogy a két tárca (KVVM és GKM) közel másfél évig egyeztetett, amíg kialakult a végleges dokumentum.
A KVVM az Európai Uniós előírások szerint készítette el az anyagot, amelyben évi 2%-os energianövekedéssel számoltak.
A brüsszeli döntés ellen 108 pontos beadványt készítettek.
Valaska József (ME Zrt) szerint a végleges számok birtoklása nélkül nem lehet állást foglalni, de ismertette az RWE döntését - ez nemcsak Magyarországra vonatkozik -, mely szerint a környezetvédelmi előírások nem léphetők túl.
Rabi Ferenc (BDSZ) hozzászólásában határozottan leszögezte, hogy - amint azt minden lehetséges fórumon már elmondta - a Szakszervezet, széndioxid kvóta miatt, bányászati munkahelyvesztést nem fogad el!
A 2007. június 25-én megtartott energiapolitikai konferencián a szakemberek egyöntetűen kifejtették, hogy az ellátásbiztonság alapja a tiszta szénre alapuló technológia. Ezért fontos momentum az Európai Bizottság tizenkét elfogadott projektjével összhangban álló kormányzati ösztönzés.
A BDSZ elnöke, a jelenleg kialakult kritikus helyzet miatt feltétlenül fontosnak tartja, hogy a szociális partnerek írásban is jelezzék e témában aggályukat.
A témához hozzászólt és aggályait fogalmazta meg Miklós László (MOL Nyrt), Hohol Gábor (AES) és Pápis László (ME Zrt) majd Dr. Zoltay Ákos köszönetet mondott az előadásokért, a szakmai vitáért és bejelentette, hogy a BÁPB állásfoglalását minden tárca vezetőjének megküldik.
Dr. Horn János

H-1068 Budapest, Városligeti fasor 46-48. - Telefon: (36-1) 322-1226 - Fax: (36-1) 342-1942